Keď sa povie “OBJEKTív”

Keď sa povie “objektív”, spomenieme si na niekoľko možných kategórií: širokouhlý, s pevným ohniskom, tele-zoom, resp. macro, portrétový, na bežné použitie a pod. Potom je tu ešte ale kategória, ktorá by sa mohla volať “tak to si viem len ťažko predstaviť”…

Chcete vedieť, aký je môj osobný TOP 3 rebríček?

SIGMA APO 200-500 mm F/2.8 EX DG

Prvým z extrémov, ktoré ma zaujali, je bezpochyby toto zelené monštrum, oznámené svetu dňa 8. marca 2007. Aj keď rozsah 200-500 mm nie je nič, z čoho by sme padali na zadok, je to práve maximálna clona f/2.8 na celej dĺžke ohniska, ktorá z tohto objektívu robí ozajstný extrém. Jednou z vlastností tohto objektívu je aj LCD panel zobrazujúci vzdialenosť objektu a ohniskovú vzdialenosť.

Sigma APO 200-500 mm F/2.8 EX DG

Sigma APO 200-500 mm F/2.8 EX DG

Filtre sa dajú použiť nasadením na zadnom konci objektívu. Štandardným príslušenstvom je aj dedikovaný APO TELE CONVERTER 2x EX DG II, takže 400-1000 mm už túto vec posáva do iných rozmerov. Ak by ste boli ochotní zaplatiť za tento kúsok okolo 38-tis. USD, dostanete k objektívu okrem telekonvertora aj pevné puzdro a sadu batérií aj s nabíjačkou.

Pár technických detailov: konštrukcia šošoviek 17 elementov v 13 skupinách; zobrazovací uhol 12.3º-5º; minimálna clona f22; minimálna zaostrovacia vzdialenosť 200 – 500 cm; veľkosť filtra 72 mm; maximálne zväčšenie 1:7,7; rozmery 236,5 x 726 mm; hmotnosť 15,7 kg. Možné použitie s APO, EX alebo DG bajonetmi Sigma, Nikon, Canon.

Väčšina tele-objektívov má charakteristický „decentný“ kanónovitý tvar, Sigma túto črtu ale podsadila vojenskou zelenou farbou, výsledkom čoho je extrémne rýchly tele-zoom objektív, ktorý sa môže ľahko pomýliť s prenosným odpaľovačom balistických striel. Orientačná cena $38.000

ZEISS APO SONNAR T* 1700 mm F4

Meno Carl Zeiss evokuje maximálnu optickú kvalitu s korešpondujúcou cenovkou. Na výstave Photokina v roku 2006 spoločnosť prezentovala jedno gigantické monštrum vyrobené na objednávku. Táto sranda, pôvodne určená pre použitie so 6×6 cm stredo-formátovým Hasselblad 203FE, váži neuveriteľných 256 kg a stáva sa tým najväčším objektívom pre nevojenské účely na svete. Chcel by som potom teda vidieť ten najväčší pre účely vojenské…

Zeiss APO Sonnar T* 1700 mm F/4

Zeiss APO Sonnar T* 1700 mm F/4

Napriek skúsenostiam s výrobou obrovských telekopov a optických nástrojov pre astronomické vedy, musela spoločnosť vyvinúť úplne nový zaostrovací mechanizmus. Vzhľadom na váhu niektorých jednotlivých šošoviek až vyše 25 kg (a v hodnote každej šošovky vyššej ako luxusný sedan), objektív je vystrojený extrémne silnými motormi, zvládajúcimi otáčanie všetkého toho ťažkého skla. Zadná časť objektívu je vybavená LCD monitorom pre zobrazovanie zaostrovacej vzdialenosti, clony a pod.

Cena tohto objektívu nebola nikdy zverejnená, ale Zeiss indikoval niekoľko miliónov EUR. Nevie sa ani, kto bol vlastne zadávateľ objednávky, avšak množstvo nápisov v arabštine ako aj štátne znaky Kataru hovoria svoje. Účel využitia bol údajne „fotografovanie antilop“ aj keď ťažko si predstaviť, že sa niekto prechádza po safari (alebo skôr ukrýva medzi kríkmi) so štvrť-tonovým kúskom fotografického vybavenia. Nekompromisná konštrukcia celého zariadenia však vraj zaručuje rýchlosť zaostrovania ako u štandardných tele-objektívov.

Z technických údajov sa mi okrem hmotnosti 256 kg podarila zistiť len konštrukcia šošoviek – bavíme sa tu 15 optických elementoch usporiadaných v 13 skupinách.

Osobne pre mňa vyznieva nápis „super tele lens“ na 1700mm F/4 objektíve trochu komicky, veď kto by si tento objektív už len pomýlil s priemernou 70-200-kou?

CANON EF 1200 mm F/5.6L USM

S homotnosťou nejakých 16,5 kíl a dĺžkou okolo 83 cm (bez slnečnej clony o veľkosti kýbla), je tento objektív jedným z najdlhších a najvzácnejších auto-focus objektívov na svete.

Canon EF 1200 mm F/5.6L USM

Canon EF 1200 mm F/5.6L USM

Jeho prechodcom bola FD verzia s rovnakými parametrami, prvý krát videná na Olympijských hrách v roku 1984 v Los Angeles. Bolo tam vtedy dovezených 5 kúskov, použitých pre médiá. Po skončení boli všetky exempláre dovezené naspäť do Japonska a neskôr v 80-tych rokoch boli všetky prerobené na EF verzie. Na trh bola potom nová EF verzia formálne uvedená v júli 1993, s ročnou produkciou dva kusy.

Vzhľadom na limitované použitie, rozmery a hmotnosť, ako aj samozrejme cenu tohto kúska, objektív je dostupný len na objednávku. Resp. už len bol – oficiálne bol totiž z produkcie vyradený v roku 2005. Údajne sa ich celkovo vyrobilo menej ako 100 kusov, presnejšie odhady však vravia len o niečo málo pod 20 kusov (presné a najmä oficiálne množstvo nebolo nikdy zverejnené).

V tejto súvislosti je pomerne ťažké dopátrať sa aj k presnej cene, odhady sa však pohybujú v rozmedzí 90 až 120-tis. USD, resp. „v hodnote malého športového auta“ (čo je mimochodom najčastejšia odpoveď na otázku ceny)…

Technické údaje: konštrukcia šošoviek 13 elementov v 10 skupinách; minimálna clona f32; minimálna zaostrovacia vzdialenosť 14 m; veľkosť filtra 48 mm; maximálne zväčšenie 0,09x; rozmery 228 x 836 mm; hmotnosť 16,5 kg. Mimochodom, ohnisková vzdialenosť 1200 mm je po prepočte na APS-C sensor impresívnych 1920 mm. A áno – objektív je samozrejme kompatibilný s Canon EF telekonvertormi.

Podrobnejšie info k tomuto objektívu nájdete aj v krátkom videu z produkcie B&H.

(ZDROJ: canon.com, dpreview.com, sigmaphoto.com, crestock.com)

    -->

    peuterey outlet peuterey outlet online hogan outlet parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher moncler pas cher moncler pas cher moncler pas cher moncler pas cher moncler outlet moncler outlet online peuterey outlet peuterey sito ufficiale woolrich outlet woolrich sito ufficiale moncler outlet moncler sito ufficiale pjs pas cher moncler outlet piumini moncler outlet